A kempo

A kempo története az i.sz. 500-as évekre vezethető vissza. A Sui és Ming időszak közötti 800 év alatt számos Shaolin szerzetes vándorolt Japánon és Okinawán keresztül, terjesztve a a Chuan Fa-t, az Ököl törvényét, japánul a kempót. Ennek is köszönhető, hogy kialakult a legtöbb jelenleg ismert harcművészeti irányzat. A 17.század elején a Kumamoto család kezdte el rendszerezni a kempo elveit, így egyre inkább japánosodott és fejlődött. Végső formája a Kosho ryu kempo, melyből a mai kempo stílusok eredeztethetőek. Chow nevéhez kapcsolódik az egyik legnagyobb fejlődés a kempo történelmében. Sok éven át Mitose tanítványa volt, korábban családja révén pedig kung-fut is tanult. Chow egyesítette a két irányzatot és kialakította a kara-ho kempót. Később átnevezte stílusát Kenpo Karatéra, és ezen a néven tanította az USA-ban. Az évek alatt több fejlesztést is bevezetett, mint a formagyakorlatok és a köríves technikák. Később Edmund Parker tökéletesítette a jelenleg is működő amerikai Kenpo Karate rendszert.
Vagyis a kempo egy kevert harcmávészeti stílus, mely rengeteg más stílusból merít technikákat, pl. ütés, rúgás, dobás, földharc, formagyakorlat és fegyveres technikák.

A Zen Bu Kan Kempo

-禅 Zen – tiszta (emberi) szellem
-武 Bu – harc
-館 Kan – hely, csarnok, templom
-拳 Ken – ököl
-法 Hoo – törvény

-Zen Bu Kan 1. jelentés: A Harcművészi Szellem Csarnoka
-Zen Bu Kan 2. jelentés: A Szellem Által Megvalósított (Vezérelt) Harc
-Kempo jelentése: Ököl Törvénye

 

A Zen Bu Kan Kempo karate a modern kempo irányzatok magyar megfelelője, melyet Dr. Harnos Imre hanshi, Ausztráliában élő nagymester alapított. Európai képviselője Lévai László.

Az ütések, rúgások, dobások, fojtások, feszítések kombinációján alapuló küzdősport, melyben nagy hangsúlyt fektetnek az életszerű önvédelemre. Gyakorolják a térd és a könyök használatát is. Fegyveres technikák és formagyakorlatok is találhatók benne. Keveri a tradicionális és a modern harcművészeti elemeket és igyekszik egységes harcművészeti stílussá tenni azt.

Versenyek közül megtalálhatók a technikai versenyszámok, mint a formagyakorlat, fegyveres formagyakorlat és az önvédelem. Valamint a küzdelmi számok, mint a gi földharc, no-gi földharc, stop-semi, C – viadal, B – viadal, A – viadal, Pusztakéz – és MMA küzdelem.

Érdekesség, hogy az 1960 – as években, amikor az alapító Harnos Imre személyesen kezdte terjeszteni a stílust, a kommunista hatalom komoly fenyegetést látott benne, ezért a tanulók illegálisan, kis eldugott helyeken edzettek.


Ha többet szeretnél megtudni a stílusról és annak megalapításáról, látogass el a Magyar Zen Bu Kan Kempo Sportági Szövetség hivatalos oldalára!